מה היא תביעת מזונות?

תביעת מזונות הינה תביעה לתשלום המגיע בד"כ לאישה מהגבר עבור השתתפות בכלכלתה ובכלכלת הילדים –
כאשר בישראל כל ההליכים במהלך התביעה עד לפסק הדין הסופי נעשים ע"פ הדת של הזוג בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני לאחר שבני הזוג התגרשו או נמצאים תחת הליך גירושין או פרידה או במקרים בהם הילדים נולדו מחוץ למסגרת הנישואין.

 

סוגי תביעת מזונות

תביעת מזונות ילדים המוכרת לנו שעיקרה היא תשלום הנובע מחובתו הבסיסית של האב לכלכל את ילדיו, ותביעת מזונות אישה שיכולה לאחר שהזוג נפרד לדרוש מהבעל שיכלכל אותה בתחומים הבסיסיים.
סוגי תביעת מזונות וחישוב המזונות

תביעת מזונות ילדים – נובעת מהחובה של האב לפרנס את ילדיו ללא קשר למצב התעסוקה / הפרנסה שלו או למעמדו ומצבו הכלכלי.

לאחר שהזוג נפרד (או כחלק מההליך) האם יכולה להגיש תביעת מזונות מהאב אשר מחויב לכלכל ילדיו , חובתנו הינה מוחלטת עד לגיל 15 שנים לתשלום המזונות ההכרחיים לקיום של ילדיו.
התביעה משתנה מעבר לגיל 15 כאשר הפסיקה משתנה למעשה ורואה את האב כחייב לסיפוק צרכים בסייסים בלבד שאותם יוכל להגדיר בית המשפט לענייני משפחה.

תביעת מזונות אישה - במקרה בו האישה מוכיחה בתביעתה הצדקה לכך שהבעל יכלכל אותה.

לא כל תביעת מזונות אישה מתקבלת – במקרים בהם ניתן להוכיח כי האישה היא האשמה התערערות היחסים , לא תוכל האישה לתבוע תשלומי מזונות.  

בחישוב דמי המזונות לאישה, בניגוד למזונות הילדים יש התחשבות בהיקף ההכנסה של הבעל, אולם לפי פסיקת העליון – עליו לספק מזונות שיאפשרו את איכות החיים שסיפק כאשר הזוג היו ביחד ללא קשר לגובה ההכנסה.
עקרון זה הוא מנחה העיקרי כיום ורואים זאת במקרים רבים , למשל – כאשר אישה עובדת אין היא זכאית לתשלום מזונות באופן עקרוני, אך אם היא תוכיח בבית המשפט כי הפרנסה שלה אינה מספיקה לרמת החיים שהייתה רגילה אליה ,
תוכל לתבוע תשלום מזונות לצורך השלמת הכנסה.

 

תביעת מזונות במשרד עו"ד עיינה אונגר לטין

משרדנו, בראשות עורכת הדין עיינה אונגר לטין, מומחית בדיני המשפחה, העוסקת בתחום מיום הסמכתה ועם ניסיון רב בתחום של תביעת מזונות והמעמד האישי על כל רבדיו.
אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר או לשלוח לנו בתיבת צור הקשר הודעה ואנחנו ניצור אתכם קשר בהקדם ונשמח לייעץ בתחום של תביעת מזונות או כל תחום אחר.